Charakteristika
Zdeněk je oblíbeným českým jménem. V současnosti se s ním setkáváme často, jméno se však hojně užívalo i v minulosti. Bylo jménem středověkých šlechticů a rytířů. I dnes může být nositel jména Zdeněk šlechetným rytířem, získat srdce své vyvolené a stát se slavným.
Odvozeniny a varianty jména Zdeněk
Jméno Zdeněk má i ženské podoby − Zdeňka, Zdenka, Zdena. Jméno se vyskytuje také ve variacích Zdenek, Zděnek nebo Zdenko. Domácky se jméno užívá jako Zdena, Zdenda, Zdenko, Zdeník, Zdeníček, Zdeněček, Zdenoušek, Zdenouš, Zdenál aj. Jméno najdeme také ve slovenštině − jako Zdenko, tato podoba jména se užívá i v němčině. Maďarskou verzí jména je Zdenkó.
Významní nositelé
K významným nositelům jména patřil například spisovatel Zdeněk Jirotka, autor románu Saturnin, také hudební skladatel Zdeněk Fibich nebo malíř Zdeněk Burian. Jméno nosil také textař Zdeněk Borovec nebo herec Zdeněk Dítě. V současnosti jméno nosí herec a scénárista Zdeněk Svěrák, režisér Zdeněk Troška, herec a moderátor Zdeněk Podhůrský, herec Zdeněk Štěpánek nebo bavič Zdeněk Izer.
Původ a význam jména
Mužské křestní jméno Zdeněk (také Zdenek, Zděnek) je slovanského původu. Vyvinulo se jako osamostatněná domácí podoba jmen Sděslav, později Zděslav a Zdislav. Vykládá se tedy jako "zde slavný", resp. "udělat slavným", "udělat se slavným", také "oslavující své dílo/svoji práci". Základem jména může být totiž i sloveso "dělat". Dle dřívějšího výkladu je jméno Zdeněk považováno za českou podobu latinského jména Sidonius. Jméno by se pak vykládalo jako "původem ze Sidonu", "sidonský". Sidonie bylo přitom antickým městem, které dnes pod názvem Saida najdeme na území Libanonu.