Charakteristika
V jednoduchosti je krása. To potvrzuje i jméno Boris. Rázné slovanské jméno má několik verzí výkladu, ale ten nejpřívětivější je jistě: "muž bojující za to, aby udělal svět lepším".
Odvozeniny a varianty jména Boris
Boris je ryze mužským křestním jménem, bez ženské varianty. Při hledání původu jména bývá spojováno se jmény Borislav, Borimír, Bogoris nebo Bors. Domáckými variantami jména Boris je Borisek, Borísek, Borka, Borko nebo Borík. Jméno Boris zdaleka neužívá pouze čeština. Jméno se vyskytuje i v angličtině, němčině, ruštině, italštině, holandštině, rumunštině nebo srbochorvatštině. Polská podoba jména je Borys, maďarská Borisz.
Významní nositelé
Nejvýznamnějším nositelem jména, minimálně pro Bulhary je určitě Boris Bulharský. Byl prvním křesťanským vládcem Bulharů, posléze mnichem. Vládl v 9. století. Svatý Boris Roman byl jedním z křesťanských mučedníků. V dějinách nacházíme i další slavné nositele jména, například v Rusku to byli spisovatelé Boris Akutin nebo Boris Pasternak, ruský car Boris Godunov nebo politik a ruský prezident Boris Jelcin. I Francie má svého spisovatele jménem Boris, jde o Borise Viana. V Německu proslul především tenista Boris Becker. Z českých představitelů jmenujme hudebního skladatele Borise Urbánka, herce Borise Rösnera nebo Borise Korbela, česko-amerického podnikatele.
Původ a význam jména
Mužské křestní jméno Boris má slovanský původ a několik variant výkladu. Výkladové teorie spojují jméno Boris se jmény Borislav (v překladu "proslavený bojem") či Borimír (v překladu "bojuj za mír", "dělej svět lepším"). Další prameny pak vznik jména Boris dávají do souvislosti s bulharským vládcem Bogorisem. Jeho jméno se vyvinulo z mongolského slova "bogori" ve významu "malý", stejný význam by pak mělo i jméno Boris. Boris je však nápadně podobné i se jménem užívaným Kyjevskými Slovany, tedy Bors.