Charakteristika
Jméno Cyril navazuje na prastarou tradici sahající až do starého Řecka nebo Persie. Se jménem Cyril se však pojí i česká historie, jazyk a kultura, Cyril byl spolu s Metodějem bájným slovanským věrozvěstem.
Odvozeniny a varianty jména Cyril
Jméno Cyril má svoji staročeskou podobu ve jménu Crha a ženskou variantu ve jménu Cyrila. Domáckými podobami jména jsou Cyrilek, Cyrda, Cyrďa apod. Jméno se vyskytuje i ve slovenštině nebo v angličtině. Němčina ho užívá jako Cyrill, Cyrillus, Kyrill nebo Kyrillus, italština jako Cirillo, španělština jako Cirilo, francouzština jako Cyrille.
Významní nositelé
Řeholní jméno Cyril přijal svatý Konstantin, který spolu s Metodějem zavedl v 9. století na Velké Moravě písmo a zasloužil se o užívání staroslověnštiny. Jméno Cyrila a Metoděje se často vyskytuje v barokních textech, oba jsou dodnes považováni za patrony Moravy. Mezi další nositele jména patřil například český skladatel a dirigent Cyril Metoděj Hrazdira nebo český malíř, grafik a ilustrátor Cyril Bouda. Dnes ho nosí například tenista Cyril Suk nebo druhý syn Tatiany Wilhelmové a Pavla Čecháka.
Původ a význam jména
Cyril je mužským křestním jménem řeckého původu. Jméno pochází z řeckého jména "Kyrios" nebo také "Kýros", které se překládá jako "pán, páneček" nebo "vladyka", potažmo může znamenat také "pánův". Další teorie výkladu jména vychází až z perského slova "kuruš" v překladu "slunce". Cyril by tak byl "slunečním mužem", "pánem slunce".