Charakteristika
Jméno Marcel má své kořeny v hluboké historii. Přesto je i v současnosti atraktivním jménem, které svému nositeli dává do vínku sílu a odvahu bojovníka.
Odvozeniny a varianty jména Marcel
Mužské křestní jméno Marcel se ve staročeštině používá i jako Marcelín. Ženským protějškem jména je Marcela. Domáckými variantami jména jsou Marci, Marcelek, Marcelínek, Macek, Máca, Macouš apod. Jméno Marcel se vyskytuje i ve slovenštině, rumunštině, srbochorvatštině nebo francouzštině. Anglická podoba jména je Marcellus, německá Marzellus. Španělé jméno užívají jako Marcelo, Italové jako Marcello. Maďarská verze jména je Marcell, ruská Markell.
Významní nositelé
Mezi nositeli jména najdeme například proslulého italského herce Marcella Mastroianniho. Jméno nosil také francouzský malíř, představitel dadaismu a surrealismu Marcel Duchamp, dále francouzský dramatik Marcel Pagnol nebo francouzský spisovatel Marcel Proust, autor románu Hledání ztraceného času. Nositelem jména byl i francouzský automobilový konstruktér a závodník Marcel Renault.
Původ a význam jména
Mužské křestní jméno Marcel je latinského původu. Údajně pochází z římského Marcellus, to je zdrobnělinou jména Marcus. Jména jsou odvozena od římského boha války, kterým byl Mars. Doslovný překlad jména je "náležící Martovi", "náležící bohu války". Marcel se přeneseně vykládá také jako "bojovník", resp. "malý bojovník".