Charakteristika
Petr je tradičním jménem, které se v češtině vyskytuje hojně. Svým nositelům dává jméno tvrdost a mužnost. Jméno se pojí s hlubokou tradicí sahající až do řečtiny, současně v sobě nese i duchovní hodnoty, je nedílně spojeno také se jménem jednoho z křesťanských apoštolů.
Odvozeniny a varianty jména Petr
Mužské křestní jméno Petr má i ženský protějšek ve jménu Petra. Domácky se jméno užívá jako Peťa, Péťa, Peťka, Petík, Petřík, Petříček, Peťula, Peťulka apod. Jméno se užívá i ve slovenštině, angličtině nebo němčině − ve variantě Peter. Francouzská podoba jména je Pierre, italská Pietro, španělskými mutacemi jsou Pedro a Perez, stejnou formu jména užívá i portugalština. Maďarština jméno zná jako Péter, polština jako Piotr, ruština pak jako Pjotr. Zajímavé jsou i holandské variace jména − Petrus, Piet, Pieter nebo Peet. Norština či dánština jméno užívá jako Peter, Per nebo Peer.
Významní nositelé
Vedle apoštola Petra nosilo jméno mnoho dalších světců. Nositelem jména byl i ruský car Petr I. Veliký. Jméno patřilo i významnému gotickému architektovi, jmenoval se Petr Parléř. Také slavný ruský hudební skladatel nosil jméno Petr, byl jím Petr Iljič Čajkovskij. V novodobé historii jméno patří k hercům Petru Čepkovi nebo Petru Haničincovi. Má své nositele i mezi současnými herci − mj. jde o Petra Nárožného, Petra Vacka, Petra Kostku, Petra Štěpánka, Petra Gazdíka nebo Petra Formana. Jméno náleží i k hudebníkům jako je zpěvák Petr Kolář nebo Petr Ševčík, známý především díky soutěži Československá Superstar 2011. Jméno nosí i český hudební skladatel Petr Eben (otec herce a moderátora Marka Ebena), také zpěváci Peter Nagy nebo Peter Cmorik ze Slovenska. Nositelem jména je i úspěšný český fotbalový brankář Petr Čech.
Původ a význam jména
Mužské křestní jméno Petr, které u nás patří k těm nejoblíbenějším, má svůj původ v řečtině. Jméno vzniklo z řeckého slova "pétrá" s významem "skála" nebo "kámen" (jde o překlad aramejského slova "képhá" se stejným významem). Jméno Petr se tak z řečtiny vykládá jako "skála", "skálopevný", "pevný jako skála", "tvrdý" apod.