Charakteristika
Jestliže má být nositel jména Servác strážcem, bude zřejmě strážcem zimy. U nás je toto jméno totiž spojeno především s lidovými pranostikami. Servác je druhým ze tří ledových mužů, kteří ovlivňují úrodu v novém roce. Servác je tak především ochráncem úrody − proti jarním mrazíkům nebo přemnožení hlodavců.
Odvozeniny a varianty jména Servác
Jméno Servác se užívá i ve zkrácené verzi Servac, nemá ženský protějšek. Českou obdobou jména je Chranibor nebo Branibor. Domáckými mutacemi jména jsou Sevácek, Servík, Vácek, Vacek, Váca aj. Jméno Servác nebo zastarale Servácius se vyskytuje i na Slovensku. Němčina jméno zná jako Servatius či Servaz. Francouzská podoba jména je Servais, italskými verzemi jsou Servio a Servazio, španělskou mutací je Servacio. Jméno užívá i polština jako Serwacy, srbochorvatština jako Servacij nebo maďarština jako Szervác.
Významní nositelé
Nositelem jména byl biskup z Arménie − Svatý Servác. Žil ve 4. století a dodnes je považován za patrona stolařů a zámečníků.
Původ a význam jména
Mužské křestní jméno Servác má svůj původ v latině. Pochází z latinského slovesa "servare" s významem "uchovat", "uchovávat" nebo "obsluhovat". Jméno Servác se tak z latiny překládá jako "uchovatel", "strážce", také "osvoboditel", "zachránce" nebo "zachráněný", "obsloužený".