Charakteristika
Královské jméno Ludvík se hodí ke šlechetným mužům, které mají vybrané chování a jsou slavní svojí chrabrostí. I dnes se jeho nositelé můžou inspirovat u svých jmenovců, kteří měli královskou krev.
Odvozeniny a varianty jména Ludvík
Mužské křestní jméno Ludvík má i počeštěnou variantu ve jménu Alois. Ženským protějškem je jméno Ludvika, příp. Ludvíka. Domáckými podobami jména jsou Ludva, Luďa, Luděk, Lolek, Ludánek, Ludvíček, Luděček aj. Jméno má své verze v mnoha jazycích. Ve slovenštině se vyskytuje jako Ľudovít, v angličtině jako Ludowic, Ludowick, Lodowick nebo Lewis, v němčině jako Ludwig. Francouzská podoba jména je Louis, italská Lodovico, Luigi a Gio, španělská Lodovico, Luis, portugalská Luiz. Polština jméno zná jako Ludwik, maďarština jako Lajos, ruština jako Ljudvig.
Významní nositelé
Jméno Ludvík nosili slavní panovníci, mj. francouzský král Ludvík Filip Orleánský, portugalský král Ludvík I., uherský a polský král Ludvík I. Veliký, bavorský král Ludvík II., západofranský král Ludvík II., Ludvík III. nebo Ludvík IV., východofranský král Ludvík IV. Dítě, český a uherský král Ludvík Jagellonský, francouzští králové Ludvík VIII., Ludvík IX., Ludvík Říman, Ludvík X., Ludvík XI., Ludvík XII. a další. Jméno nosili také čeští spisovatelé Ludvík Aškenazy a Ludvik Souček, hudební skladatel Ludvík Podéšť. Významným nositelem jména byl i německý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Současným nositelem jména je spisovatel Ludvík Vaculík, prozaik, fejetonista a publicista.
Původ a význam jména
Mužské křestní jméno Ludvík má německý původ. Vyvinulo se z germánského jména Hlutwíg, které se překládá jako "slavný bojem" ("hlát" - "slavný", "wíg" - "boj"), stejně se vykládá i jméno Ludvík. Jako česká varianta jména se označuje jméno Alois, které bylo odvozeno od francouzské podoby jména Ludvík a překládá se jako "Ludvíkův syn".