Dnes slaví svátek:Vlasta

Drahomíra slaví svátek dne 18.07.

Charakteristika

Drahomíra je vskutku mírumilovným jménem pro ženu, která má ráda svět, pořádek a kladné lidské vlastnosti. Dnes již mírně archaické jméno má jistě i nadále svoji hodnotu, vždyť dle svojí první části bude vždy "drahé".

Odvozeniny a varianty jména Drahomíra

Ženské křestní jméno Drahomíra má také mužský protějšek ve jménu Drahomír. Původní staroslovanský tvar jména je Dragomíra a Dragomir. Domáckými variantami jména jsou Draha, Drahuše, Drahuš, Drahuna, také Mirka, zdrobněle se pak jméno užívá jako Drahomírka nebo Drahuška. Jméno najdeme i ve slovenštině. Polština, bulharština nebo srbochorvatština užívá staroslovanskou podobu jména Dragomira.

Významné nositelky

Jméno Drahomíra nosí české herečky Drahomíra Vlachová, Drahomíra Kočová nebo Drahomíra Hofmanová, dcera českého malíře Karla Hofmana. V oblasti filmového průmyslu najdeme i českou režisérku a scénáristku Drahomíru Vihanovou. Jméno nosí i česká varhanice Drahomíra Matznerová-Chvátalová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Drahomíra je slovanského původu. Jeho významem je skutečně "ta, které je drahý mír" potažmo také "ta, která má ráda pořádek", "ta, která má ráda svět", také "mírumilovná".

Osobním číslem tohoto jména je šest a znamená Něžnost. Marně bychom v šestce hledali oporu nebo silný charakter. Vždy bude jemná, milá, ale i ovladatelná a zneužívaná ostatními. Vždy bude chtít dosáhnout příliš vysoký cíl, ale ne vždy se jí to podaří. Zklamání, nedůvěra okolí v její schopnosti, její komplexy méněcennosti a podceňování sebe sama se nadlouho podepíší pod její neúspěchy. Teprve až si šestka sama uvědomí, že není a ani nemusí být stejná jako ostatní, pak dokáže využívat své vlastní zdroje a sílu na to, aby dosáhla úspěchu - po svém a ne podle očekávání jiných.
Toto jméno je vhodné pro Blížence, Vodnáře nebo Štíry. Vhodnou barvou je hnědá.

Svátky v ostatních měsících: