Charakteristika
Ignác je mužským křestním jménem s bohatou tradicí. Jméno získalo velkou oblibu díky Ignáci z Lovoly, zakladateli řádu Jezuitů. To však s sebou také neslo negativní vnímání u katolíků. Také jako vyjádření k české příslušnosti si jméno Ignác mnoho Čechů změnilo zvláště během 19. století na jméno Hynek, ačkoli spolu tato jména významově nemají nic společného. Příkladem byl i básník Karel Hynek Mácha, který se narodil jako Ignác.
Odvozeniny a varianty jména Ignác
Mužské křestní jméno Ignác se vyskytuje i v archaické mutaci Ignát. Domácími podobami jména jsou Igy, Igi, Ignácek, také Nácin, Nácíček nebo Nácek (tato forma má však negativní podtón, protože se užívá jako hovorové označení nacistů). Jméno Ignác se užívá i na Slovensku nebo v Maďarsku. Angličtina jméno zná jako Ignatius nebo Inigo, němčina jako Ignaz nebo Ignatius. Francouzská podoba jména je Ignace, italská Ignazio, španělská Ignacio, Inigo, také Nacho (čteno Načo). Poláci jméno užívají jako Ignac nebo Ignacy, Rusové jako Ignacij nebo Ignatij.
Významní nositelé
Jméno Ingác nosilo hned několik světců, vedle jezuitského svatého Ignáce z Loyoly i svatý Ignác z Antiochie nebo svatý Ignác z Láconi, mnich řádu kapucínů. K dalším nositelům jména Ignác můžeme zařadit českého spisovatele Ignáta Herrmanna, česko-německého barokního architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera nebo českého fyzika a matematika Ignáce Axamita. Jméno nosil i český fotograf a průkopník kinematografie Ignác Šechtl.
Původ a význam jména
Mužské křestní jméno Ignác je latinského původu. Vyvinulo se zřejmě z řeckého jména Ignatios. Jméno by tak pocházelo ze slova "ignis" s významem "oheň" a překládalo by se jako "rozpálený", "roznícený", "ohnivý". Další teorie se přiklánějí k odvození od latinského jména Egnatius, které má základ v latinských slovech "agnatus" ("urozený", "zrozený") nebo cognatus" ("příbuzný").